Pompa ciepła-czy to się opłaca

Koszt instalacji pompy ciepła jest dość wysoki, zwykle większy od kosztów instalacji ogrzewania tradycyjnego. Najtańsza jest instalacja pomp ciepła wykorzystujących..

...powietrze atmosferyczne, najdroższa, pompa ze źródłem z sondami głębinowymi. Jednak w przypadku pomp powietrznych trzeba zainstalować też ogrzewanie tradycyjne. Wysoki koszt instalacji rekompensuje tania eksploatacja. Bieżące wydatki na ogrzewanie i ciepłą wodę mogą być zredukowane nawet do 70% (pozostałe 30% stanowią koszty energii elektrycznej potrzebnej do działania pompy). Efektywność pompy określa stosunek energii otrzymanej (w postaci ciepła do ogrzewania) do energii pobranej podczas pracy. Stosunek ten powinien wynosić od 3 do 4,5. Najbardziej efektywne są pompy ciepła wykorzystujące sondy głębinowe. Opłacalność inwestycji zwiększy się, jeżeli pompa będzie wykorzystywana latem do chłodzenia pomieszczeń. Istotny wpływ na efektywność ogrzewania pompami ciepła ma konstrukcja budynku, szczególnie system jego ocieplenia. W budynkach o ścianach wykonanych z materiałów dobrze przewodzących ciepło, a przy tym źle izolowanych, o nieszczelnych oknach i drzwiach efektywność pomp ciepła będzie niska. Decydując się na pompę ciepła uniezależniamy się w dużym stopniu od dostawców energii (gaz, olej,itp).
Należy zacząć od tego, że instalacja taka nie jest dla każdego. Decyzje dotyczące nowo budowanego domu rządzą się pewnymi prawami: zależnie od zasobności portfela, inwestorów można podzielić na dwie grupy. Inwestorzy z pierwszej grupy stawiają na niezbyt drogą inwestycję i godzą się na późniejszą, nie najtańszą eksploatację, w myśl zasady: teraz nie mam, ale później będzie lepiej. Osoby z drugiej grupy swoją inwestycję traktują długoterminowo, gotowi są ponieść wyższe koszty inwestycyjne jednorazowo, a w przyszłości cieszyć się tanią eksploatacją. Tu dużą szansę ma właśnie pompa ciepła. Ale to nie wszystko. Trzeba dodać, że pompa ciepła jest systemem alternatywnym tylko dla dla ogrzewania elektrycznego, c.o. z kotłem na olej opałowy lub gaz płynny. Tak naprawdę, nie ma ona co konkurować z cały czas tanim gazem ziemnym. Kuriozalna byłaby decyzja o jej instalacji, gdy dom może być niewielkim nakładem sił i środków podłączony do sieci gazu ziemnego. Pomijamy tu opcję ogrzewania z wykorzystaniem paliw stałych, jako nieporównywalną pod względem komfortu użytkowania, a także o ograniczonych możliwościach zautomatyzowania systemu.
Pompa ciepła jest to pomysł na zautomatyzowaną i ekologiczną, a przy tym ekonomiczną instalację. Ale trzeba ją odpowiednio zaplanować i skalkulować.

Mity dotyczące wysokich kosztów inwestycji też należałoby obalić. Tak jak przy wszystkich inwestycjach, można decydować się na instalację renomowanych firm i zapłacić za pewność i markę, ale korzystając z doświadczenia firm instalacyjnych można zdecydować się na produkt, którego marka nie jest aż tak powszechnie znana, choć uznana i sprawdzona i nie przepłacać.


© 2004-2009, Solis Sp. z o.o.